NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak długo utrzymuje się efekt po serii zabiegów RF?
Zabieg fal radiowych RF stosuje się do poprawy jakości skóry, czyli ujędrnienia, zagęszczenia, niwelowania zmarszczek. Zabieg znalazł również zastosowanie w modelowaniu sylwetki (brzuch, boczki, uda, pośladki, ramiona). Zabieg radiofrekwencji wykorzystuje zjawisko podgrzania tkanek do około 40-45 stopni Celsjusza. Ciepło wytworzone w skórze powoduje skrócenie i zagęszczenie kolagenu oraz pobudzenie fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzone ciepło w tkankach dodatkowo doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia się dotlenienie i odżywienie skóry oraz jej metabolizm. Liczba zabiegów w serii zależy od stanu skóry. Najczęściej wykonuje się 5-12 powtórzeń. Pierwsze efekty są widoczne najczęściej już po pierwszym zabiegu, jednak najlepszy efekt będzie widoczny około 2-3 tygodnie po ostatnim zabiegu z serii. W celu podtrzymania efektu zaleca się wykonanie zabiegu raz na 1-2 miesiące. Niestety nie da się ściśle określić, jak długo utrzyma się efekt po serii powtórzeń. Zależy to od wielu czynników m.in. stanu skóry, uwarunkowań genetycznych czy pielęgnacji domowej. Poprawa jakości skóry może być widoczna przez kilka miesięcy, a nawet do kilku lat.
Czy zabieg przy użyciu fal radiowych (RF) pozwoli na usunięcie głębokich zmarszczek?
Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych (RF) z powodzeniem pozwalają na zniwelowanie powstałych już zmarszczek. Należy jednak pamiętać, że starzenie skóry jest zjawiskiem postępującym i nie można go w żaden sposób zatrzymać. Przy pomocy nieinwazyjnej procedury z użyciem technologii fal radiowych udaje się skutecznie opóźnić lub złagodzić ten proces. Sekret gładkiej i jędrnej skóry tkwi bowiem w regularności i sukcesywnym wykonywaniu odpowiednich dla danego wieku zabiegów. W przypadku fal radiowych, przy pomocy kontrolowanego podgrzewania, dochodzi do skracania włókien kolagenowych, co daje efekt napięcia skóry i wyrównania zmarszczek, nawet tych głębokich. Zabiegi radiofrekwencji redukują nieestetyczne „woreczki” pod oczami. Są również doskonałą metodą na pozbycie się uporczywych zmarszczek mimicznych, w tym np. „lwiej zmarszczki”. Na skutek oddziaływania fal radiowych na tkanki zwiększa się zatem gęstość, elastyczność, napięcie oraz poprawia się ukrwienie skóry. Zabieg RF poprawia ogólny wygląd twarzy, niweluje oznaki starzenia w sposób długotrwały, lecz nieinwazyjny.
Czy zabieg przy użyciu fal radiowych (RF) skutecznie zredukuje „chomiczki”?
Powstawanie tzw. chomików to efekt naturalnych procesów starzenia się organizmu. Po 40 roku życia zmianie ulegają wszystkie struktury, począwszy od kości twarzoczaszki, które stają się coraz bardziej płaskie. Zmianom zostaje poddana również tkanka tłuszczowa, która ulega znacznej redukcji. Zaciera się kontur żuchwy, dolna część twarzy się poszerza i coraz bardziej rozciąga. Z kolei na policzkach tworzą się zgrubienia (torebki tłuszczowe), nadając smutny wyraz twarzy. To wszystko przyczynia się do zaburzenia owalu twarzy. Technologia fal radiowych opiera się na podgrzaniu tkanek na poziomie skóry właściwej. Komórki tkanki łącznej zostają pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny, które to właśnie odpowiadają za jędrność i elastyczność twarzy oraz ciała. Zabieg fal radiowych (RF) może być zatem z powodzeniem stosowany do redukcji tzw. chomiczków, poprawienia jakości skóry dekoltu, a także w przypadku zwiotczeń w obrębie szyi. Dla utrzymania pożądanych efektów należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń dotyczących serii wizyt w gabinecie oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry dojrzałej.
Czy podczas zabiegu przy użyciu fal radiowych (RF) może dojść do poparzenia tkanek?
Zasadą działania technologii RF jest przenoszenie częstotliwości radiowej w najgłębsze warstwy skóry, co powoduje podgrzanie tkanek na poziomie skóry właściwej. Fale radiowe mają również wpływ na odprężenie mięśni i łagodzenie bólu, pobudzają układ limfatyczny i krążenie krwi, zwiększają metabolizm w tkankach, redukują wolne rodniki, spłycają rozstępy i blizny. Urządzenie wykorzystywane w naszym gabinecie podgrzewa tkanki do ok. 40- 45°C. Wyposażone jest w elektrody, między którymi przepływa prąd oraz pomocnicze systemy chłodzące. Dodatkowo w miejscu, w którym ma być wykonywany zabieg zostaje uprzednio nałożony żel na skórę, który ma za zadanie chronić ją przed oparzeniem. Jest to zatem zabieg skuteczny i bezpieczny, gdyż fale emitowane przez urządzenie są absorbowane w komórkach skóry, nie niszcząc przy tym innych struktur. Obszary poddane ich działaniu mogą być lekko zaczerwienione, ale objaw ten ustępuje w dość krótkim czasie. Kosmetolog wykonujący zabieg dobiera parametry RF na podstawie pierwotnego stanu skóry, odczuć Klienta, a także ustawicznie obserwuje reakcje. Poparzenie naskórka może jednak nastąpić w przypadku zaburzonego odczuwania zmian termicznych przez osobę poddaną zabiegowi. Jeśli jednak nie ma tego typu problemów, zagrożenie jest minimalne.
Czy po zabiegu przy użyciu fal radiowych (RF) zmniejszy się widoczność rozstępów i blizn?
Blizna jest zmianą skórną, która powstaje zazwyczaj w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia ubytku przez tkankę łączną włóknistą. Rozstępy natomiast to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej w okolicy ud, pośladków, brzucha oraz piersi. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne, przy których skóra jest mniej podatna na rozciąganie. Na proces powstawania rozstępów mają również wpływ stany chorobowe oraz fizjologiczne organizmu. Borykają się z nimi nie tylko kobiety w ciąży oraz osoby z nadwagą, ale i szczupłe, a nawet bardzo aktywne fizycznie. Rozstępy wyglądem przypominają bliznę oraz posiadają wiele jej cech. Remedium na obydwa defekty estetyczne stał się zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji (RF). Podczas zabiegu z użyciem fal radiowych wywołujemy efekt termiczny, który zachodzi w tkance w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Prowadzi to do powstawania nowych włókien kolagenowych, syntezy elastyny oraz stymulacji fibroblastów. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie skóry. W wyniku serii zabiegów skóra jest bardziej napięta, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Radiofrekwencja, oprócz działania odmładzającego, modeluje również ciało. Przyspiesza krążenie krwi oraz metabolizm. Wytworzone ciepło wzmaga proces selektywnej termolipolizy, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej.